South Downs a Seven Sisters, perly jizni Anglie

Rubrika: Cestování | Autor:

1 Dec

Park South Downs se rozkládá na jihu Anglie na nížinách tvořených křídovým podložím a je zatím nejmladším národním parkem ve Velké Británii. Přírodní rezervace South Downs oficiálně vznikla v roce 2009, po téměř deseti letech snažení zařadit tento kopcovitý region na seznam vládou chráněných oblastí. Park South Downs není ani tak velký svoji rozlohou, která činí 1600 km2 . Od západu na východ měří celkem 112 kilometrů a od severu na jih zhruba 12 kilometrů. Nicméně nabízí hustou síť turistických stezek, nejznámější z nich South Downs Way, která prochází celým parkem a na své si přijdou jak pěší turisté, tak cyklisti nebo příznivci jízdy na koni. Nejvyšším bodem národního parku je Butser Hill, který má výšku 270 metrů nad mořem, nečekejte tedy žádné vysoké kopce. Přesto ale tento park nabízí celou řadu překrásných scenérií a výhledů. William Hendry Hudson se vyjádřil o South Downs následně: „po celou cestu mezi Beachy Head a Hartingem se nedostanete výše než 850 stop nad mořem, ovšem po celou dobu se cítíte, jako byste byli na střeše světa.“

Východní část parku South Downs je samostatná jednotka Seven Sisters, která je tvořena sedmi zaoblenými výbežky křídových útesů. Rezervace Seven Sisters se rozkládá mezi ústím říčky Cuckmere a výběžkem Beachy Head. Na Seven Sisters strávit celý den tím, že si budete užívat výhled na moře a silný vítr, který zde vane prakticky pořád. Pokud se ovšem chystáte na procházku po pláži, musíte si dát pozor na příliv, celkem často se totiž stává, že turisté uvíznou na některé z pláží, které se během přílivu zaplní vodou. To potom vyžaduje asistenci pobřežní hlídky a určitě to není ten nejlepší způsob jak zakončit váš výlet na Seven Sisters. Kopce South Downs v minulosti lákaly ovšem nejen turisty, ale také umělce a literární autory. Tato oblast se stala inspirací pro mnoho básníků, ale pro mnoho významných autorů South Downs představovaly také letní domov. Z nejpopulárnějších osobností lze jmenovat například Rudyarda Kipling nebo třeba básníka Lorda Tennysona. Jih také často navštěvovala často za i literární skupina Bloomsbury, která zde přebývala u svojí slavné členky spisovatelky Virginie Woolf.

V národním parku South Downs můžete nalézt velké množství malých historických městeček s typickou anglickou venkovskou architekurou jako jsou třeba Lewes nebo Alfriston, hlavním střediskem jižního pobřeží je ovšem město Brighton. Tato původně rybářská vesnička se vyvinula do ekonomického a kulturního centra jižní Anglie. Dominantou tohot půlmilionového města je pět set metrů dlouhé molo, kde lze najít téměř všechno včetně obchodů se suvenýry, zábavního parku nebo různých restaurací. Brighton je ale především také destinací mezinárodních studentů. Ti sem přijíždějí nejen kvůli dvěma velmi dobrým univerzitám, které se ve městě nachází, ale především kvůli studiu angličtiny. jazykové kurzy v Anglii jsou stále velmi žádané, i když mají v konkurenci v podobě jiných světových jazyků. V Brightonu se nachází hned několik meinárodních jazykových škol, které mají v nabídce nejen kurzy angličtiny, ale také i jazyky jako je španělština nebo mandarínština. Výuka angličtiny je ovšem pravděpodobně hlavní motivací, proč do této anglické multikulturní metropole míří každoročně stovky mezinárodních studentů. To ale není zdaleka jediný důvod, Brighton je velmi liberální místo s mimořádně rozmanitým kulturním a nočním životem. Ideální poloha na břehu moře uprostřed South Downs a blízkost Londýna tomu jistě pomáhá. Jižní Anglie je tedy jistě velmi dobré rozhodnutí jak pro dovolenou, tak pro kurz angličtiny.

Vložit komentář k článku

You must be logged in to post a comment.