Svezení v Porsche Cayenne TURBO

Rubrika: Blog | Autor:

26 Oct

porsche cayenne

Zivotni osud to na me sehral tak, ze jednoho slunečného dne jsem usednul za volant tohohle Porschatka…Asi vas nepřekvapí, ze je to zatím muj dosavadni TOP toho co jsem kdy ridil. Hned zpočátku je třeba rict, ze je to pravy opak klasicke rady 911. Není to auto pro frajery, opalene svalovce v upnutych trickach a dokonce ani ne pro fajnsmekry. Je to model pro nekoho, kdo si chce užívat klasického zpracovani, kvality a dokonalosti od borcu ze Stuttgartu, ale pritom chce zustat v ulicích neobjeven. Neočekávejte, ze po nastartovani vam z vyfuku zacnou slehat pul metrove plameny a po projeti kazde zatáčky budete muset menit vase trenky . Pravdou je ze zi to auto chcete doopravdy pohladit, při kazdem dotyku citite silu, ladnost a při sešlápnuti plynu slysite to vzepětí stada koni…to se proste musí zazit…

Porsche Cayenne Turbo je poháněn 4,5 litrovým osmiválcovym motorem přeplňovaným dvojicí turbodmychadel, který vyvine 331 kW (450 k) při 6 000 ot./min a má točivý moment 620 Nm mezi 2 250 a 4 750 ot./min. Maximální rychlost je 266 km/h. Zrychlení z nuly na 100 km/h dokáže vůz Cayenne Turbo za 5,6

VSTRIKOVANI

VarioCam je systém variabilního časování sacích vačkových hřídelí závislý na otáčkách a zatížení motoru. Je řízený systémem Motronic ME7.1.1 a umožňuje pomocí elektrohydraulického členu nastavení vačkových hřídelí pro optimalizaci doby otevření ventilů.
Při nižších otáčkách volí VarioCam nastavení, které zvyšuje točivý moment. Ve vysokých otáčkách pomáhá systém dosáhnout maximálního výkonu.
Dalším přínosem proměnného časování ventilů je také redukce emisí ve fázi zahřívání motoru. Navíc odpadá jakákoliv starost s nastavováním vůle ventilů.
Harmonický průběh svědčí o dobrém řízení. To platí i pro motory. Systém Motronic ME7.1.1 je vysoce výkonná elektronická řídicí jednotka motoru speciálně vyvinutá pro specifika motorů Porsche. Elektronicky kontroluje a reguluje optimální souhru funkce motoru a jeho součástí za všech provozních podmínek.

Základní princip systému Motronic ME7.1.1 je jednoduchý. Neustále měří vstupní údaje různých komponentů a čidel v motoru a porovnává je se známými daty v paměti. Na základě takového porovnání dat se optimálně řídí důležité funkce motoru jako např. zapalování a vstřikování.

Jedním z nejdůležitějších úkolů systému Motronic ME7.1.1 je ovládání elektronického plynového pedálu, který je nedílnou součástí stabilizačního systému Porsche Stability Management (PSM). Další důležité funkce řídicí jednotky jsou mimo jiné autodiagnostická funkce a regulace klepání jednotlivých ventilů, stejně tak jako automatické přizpůsobení motoru kolísající kvalitě pohonných hmot.

U vozu Cayenne Turbo přebírá elektronické řízení motoru také funkci ovládání nejvhodnějšího plnícího tlaku turbodmychadel.

SYSTÉM PREPLNOVANI

Dvojice turbodmychadel má paralelní uspořádání. Díky krátkému sání a kompaktnímu výfuku, má vozidlo výborné reakce a ovladatelnost.

Z obou turbodmychadel postupuje stlačený vzduch do motoru. Předem však prochází jedním ze dvou chladičů stlačeného vzduchu. Tam se vzduch ohřátý stlačením zchladí. Chlazení má dva účely: studený vzduch má menší objem než zahřátý, a tím se ho vejde více do spalovacího prostoru. To znamená vyšší výkon. A mimoto klesá tepelné zatížení konstrukčních součástí motoru.

Plnící tlak ovládán jednotkou Motronic ME7.1.1 a jeho maximální hodnota činí 1,6 baru a je jí dosaženo už při 2250 ot./min a projevuje se brutálním zátahem. Při rovnoměrné jízdě a malém zatížení motoru se dosahuje optimální regulace plnícího tlaku nižší spotřeby paliva. Při dynamickém způsobu jízdy vytváří systém přeplňování rychlejšími otáčkami turbodmychadla dodatečný přetlak před škrticí klapkou. Tak se v okamžiku přidání plynu odstraňuje tzv. „turboefekt“, který lze popsat jako pomalejší reakce motoru na sešlápnutí plynového pedálu.

Turbodmychadla jsou chlazená přídavným vodním chlazením, které je odbočkou hlavního chladicího systému. To zabraňuje předčasnému opotřebení oleje v důsledků vysoké tepelné zátěže.

Výkon

450 PS (331 kW) při 6 000 ot/min
0-100km/h za 5,6 s
Max. rychlost 266 km/h
Moje max. dosazena rychlost – nemereno
Cena
3 176 000 Kč

porsche cayenne

porsche cayenne

porsche cayenne

porsche cayenne

porsche cayenne

Vložit komentář k článku

You must be logged in to post a comment.